Tonny´s Rejser

VW og Retro museet i Ulfborg & Skærum mølle
Fredag 25. april

Pris 850,-


Efter alle er kommet i bussen, kører vi mod Ulfborg, (undervejs er der kaffe og rundstykke) for at gå på opdagelse i et spændende museum.

Vi får en fortælling og rundvisning. Efter 2 timer i museet får vi serveret
en god gammel ret Dansk bøf og Citronfromage inkl. 1 drik.


Vi kører nu til Skærum Mølle, hvis historie går tilbage til middelalderen, og stedet har i tidens løb hørt under Tvis kloster og Herregården Nr. Visborg. I dag er de gamle smukke bygninger rammen om folkeuniversitetscentrets virksomhed, som er baseret på folkeoplysende formidling af forskningsmetoder og resultater. Alle er velkommen til at deltage i foredrag, seminarer og ekskursioner, hvor videnskabsfolk og andre med specialviden præsenterer deres arbejde og resultater.

Per Kirkeby-huset med den karakteristiske kuppel, der
oprindelig var tænkt som observatorium er også, udover at være et markant varetegn for området, et flot udstillingsrum for en spændende formidling fra UNESCO Global Geopark Vestjylland. Vi slutter af med kaffe og kage, inden vi køre mod Djursland igen


Bindende tilmelding og betaling senest 14 dage før turen.


Opsamling Grenaa:
Energivej 2 kl. 6.45
Thykiers plads kl. 6.50
Fuglevænget v/butikstorv kl. 7.00
Trustrup station kl. 7.15
Tirstrup v/kirke kl. 7.25




Nyeste kommentarer

03.12 | 20:57

Hej Ellen. Det kan du godt men er det 2 mere end dem du meldte til i gå...

02.12 | 05:04

Vil høre om det jeg kan nå at melde 2 personer med på Flensborg turen ...

24.10 | 07:36

Undskyld skrivefejl i dato, det er den 23/11, og vi vil gerne på- og afsti...

23.10 | 11:06

Hej Kirsten. Vi har ikke indkøbstur den 22/11. men den 23/11. jeg sk...